top of page

„Male ruke za male šape“

Povodom nagrade za najbolju volontersku inicijativu u školama razgovarala sam s jednom od začetnica projekta – našom pedagoginjom Sanjom Pahel

U našoj školi od ove školske godine provodi se projekt kojim se prvenstveno želi pomoći životinjama, ali isto tako i naučiti učenike volontiranju. Nešto više o projektu doznajte u sljedećem razgovoru.

Možete li nam reći nešto više o projektu „Male ruke za male šape"?

      „Male ruke za male šape“ je  projekt nastao s ciljem poticanja volonterskog duha kod učenika. Prije svega željeli smo razviti projekt kojim bismo mogli djelovati lokalno, za razliku od različitih projekata u koje se škola uključivala proteklih godina. O samoj ideji smo na kraju prošle godine razgovarale ravnateljica i ja, koja je također veliki ljubitelj životinja. Projekt se sastoji od prikupljanja hrane za napuštene životinje, obilaska azila za napuštene životinje te učenja o volontiranju. Svaki mjesec odabire se do četvero učenika koji odlaze sa mnom u kutinski azil „Faun“. Ovaj mjesec planiramo posjetiti i veterinarsku postaju te i njima odnijeti hranu za pse.                                          

     Kao što sam već spomenula, sama ideja razvila se iz razgovora i želje da djelujemo lokalno  te da doprinosimo zaštiti životinja. Željeli smo da učenici bolje upoznaju pojam volonterstva te razvijaju vlastiti volonterski duh, ljubav prema životinjama. Isto tako, naučit će nešto o udomljavanju životinja, brizi o životinjama i funkcioniranju lokalnih udruga, kao i o mogućnostima vlastitog uključivanja u rad istih. Od cijele ideje ne bi bilo ništa da nije bilo podrške s ravnateljičine strane te potpore učiteljice Adriane Pavlinić Tomšić,  koja je zadužena za pisanje projekta.

Kada je ovaj projekt pokrenut i kako se ostvaruje?

     Projekt se provodi od samog početka ove školske godine i planira se do kraja ove godine, a možda i iduće. Projekt se provodi na način da svi učenici, uključujući i učenike područnih škola, skupljaju konzerviranu ili suhu hranu za pse i životinje. Kao voditelj projekta, skupljam hranu koju prikupljaju učenici na mjesečnoj bazi  te odlazim s njima u azil na kraju svakog mjeseca.

Kakvu nagradu smo kao škola dobili?

     Projekt je dobio nagradu Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva za najbolju volontersku inicijativu u školama pod nazivom „Otisak srca“. Vrijednost nagrade je 10.000,00 kn.

 Gdje se točno nalazi kutinski azil za životinje?

     Azil za životinje Udruge „Faun“ nalazi se u Kutini, u Ulici hrvatskih branitelja 125, nedaleko od kutinskog bazena.

 

Čime se u azilu bave?

      Članovi udruge bili su vrlo zadovoljni našom inicijativom te im je od velikog značenja svaka pomoć koju dobiju. S dobivenim novcem planiramo i izgradnju kućica za životinje u suradnji sa školskom zadrugom, što će im također pomoći u radu jer se i oni financiraju isključivo pomoću donacija, što najčešće ne pokrije sve troškove s kojima se susreću: plaćanje cjepiva, sterilizacija, troškovi održavanja prostorija Udruge, troškovi za prijevoz životinja, hranu  i slično.

Imate li vi kućnog ljubimca?

     Imam malu kujicu staru godinu dana. Zove se Tora i također je udomljena.

Što mislite o iskorištavanju životinja za ljudsku odjeću i prehranu?

     Protivnik sam iskorištavanja životinja za različite sebične prohtjeve ljudi, ne samo za odjeću i hranu, već i smislu eksperimentiranja na životinjama ili iskorištavanja životinja za zabavu.

 

Razgovarala: Lucija Cota, 7.b

bottom of page